Prawo medyczne jest bardzo bliskie mojemu sercu, z zamiłowania do tej dziedziny ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym.Prawo medyczne to specjalistyczna dziedzina prawa, która obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z ochroną zdrowia. Łączy aspekty medyczne z aspektami prawno-etycznymi. To obszar, który dotyka życia każdego z nas, ponieważ reguluje relacje pomiędzy pacjentami, pracownikami służby zdrowia oraz placówkami medycznymi. Często są to sprawy bardzo trudne nie tylko pod względem prawnym, ale przede wszystkim emocjonalnym – dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie na każdym etapie postępowania.
PRAWO MEDYCZNE DLA PACJENTA
Świadczę pomoc prawną dla pacjentów oraz rodzin osób poszkodowanych wskutek błędów medycznych, w tym błędów okołoporodowych. Pomagam pacjentom uzyskać należne odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkody powstałe w wyniku takich błędów, jak też wskutek niewłaściwego leczenia lub zaniedbań medycznych.
Udzielam pacjentom wsparcia w kwestiach dotyczących naruszenia praw pacjenta, takich jak niedopełnienie obowiązków informacyjnych, brak dostępu do dokumentacji medycznej, brak poszanowania intymności i godności, naruszenie prawa do świadomej zgody na leczenie.
Doradzam na etapie przedsądowym, prowadząc negocjacje z ubezpieczycielami i placówkami medycznymi, dążąc do wypracowania korzystnych dla pacjenta rozwiązań, bez konieczności występowania na drogę sądową.
Rodzaje błędów medycznych:
- błąd diagnostyczny lekarza – dotyczący braku zalecania badań diagnostycznych lub złej interpretacji wykonanych już badań;
- błąd terapeutyczny (błąd w leczeniu) – dotyczący nieprawidłowego, niewystarczającego lub nadmiernie ingerującego w organizm leczenia;
- błąd wykonawczy – dotyczący przypadków, gdy zaaplikowano prawidłowe leczenie, ale źle je zrealizowano;
- błąd organizacyjny – dotyczący złej organizacji procesu leczenia przez placówkę medyczną.